Тема. М′яка іграшка в сучасному декоративно-ужитковому мистецтві.
Практична робота. Виготовлення іграшки «Сніговичок».
Мета:
навчальна: ознайомлення з видами й конструктивними особливостями м′якої іграшки, матеріалами та інструментами, які використовують для її виготовлення; удосконалення практичних навичок у виконанні ручних швів;
розвивальна: розвиток пізнавальної діяльності, активності та самостійності учнів;
виховна: виховання в учнів бажання створювати вироби власноруч.
Обладнання: мультимедійна презентація, інструкційні картки.
Інструменти і матеріали: робоча коробка: голки, нитки, ножиці, тканина для виготовлення іграшки (шкарпетки), клей, картон, матеріали для оздоблення (стрічки, бусини).
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Вступне слово вчителя.
- Привітання.
Сьогодні останній день січня, і незабаром закінчиться зима, але мабуть кожному з нас не хочеться розлучатися з цією чудовою порою, тому сьогодні ми з вам зануримося в зимову казку і разом з вами створимо композицію «На галявині». Подивіться, яка ця галявина понура і пуста. Отже будемо з вами її прикрашати.
Психологічна діагностика емоційного стану учнів. Перед тим, як почати працювати давайте з’ясуємо, які емоції ви відчуваєте на початку уроку, з яким настроєм ви прийшли на урок. У мене є деревце. Подивіться, на ньому немає ні листочків, ні снігу. Тому зараз ми з вами вдягнемо його у сніжинки. У кожного з вас на партах сніжинки різного кольору, виберіть собі сніжинку такого кольору, який більш за все асоціюється з вашим настроєм зараз (діти прикрашають дерево сніжинками).
Можливо хтось хвилюється, або чимось незадоволений, а комусь навпаки, приємно перебувати на уроці і він в очікуванні чогось цікавого. Всі ми знаємо, що кольори можуть впливати на нас по-різному, але всі вони є об’єктивним втіленням емоцій.
Подивіться, яке чудове дерево в нас вийшло. Зараз ми поставимо його на стіл і повернемося до нього наприкінці уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. У всіх у дитинстві були улюблені іграшки. І звісно ж, найулюбленішими були м’які. У когось це було плюшеве ведмежа, у когось зайчик чи мавпочка. Можливо, ви ніколи не замислювалися, коли з’явилася іграшка, якою вона була в минулому? Сьогодні ми вирушимо в подорож, щоб не тільки ознайомитися з історією виникнення іграшки, а й навчимося її виготовляти. Саморобна іграшка набула останнім часом величезної популярності: влаштовуються виставки, проводяться майстер-класи. А серед дитячих подарунків іграшка — найперша. Дорослі також дарують одне одному іграшки, часто авторські.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Пошиття м’яких іграшок власноруч — дуже корисне заняття для дітей, воно тренує дрібну моторику рук, увагу, посидючість, розвиває творчі здібності, привчає виконувати правила й інструкції. Сьогодні ми розпочинаємо вивчати нову тему й разом долучимося до мистецтва створення іграшки. Слайд 1.
- Запишіть у робочі зошити тему уроку (тема записана на дошці): «М′яка іграшка в сучасному декоративно-ужитковому мистецтві».
ІV. Актуалізація опорних знань
А зараз давайте з вами згадаємо, як потрібно поводитися в майстерні трудового навчання?
- Як підготувати робоче місце і інструменти?
- Які небезпеки можуть очікувати в майстерні під час виконання практичної роботи?
- Як діяти в разі несправності інструмента чи травмування?
- Що слід зробити по закінченню роботи?
V. Вивчення нового матеріалу (розповідь вчителя і мультимедійна презентація).
- Історія м’якої іграшки.
М'які іграшки - один з найпопулярніших видів дитячих іграшок. Вони викликають особливу ніжність і прихильність. Пухнасті, милі і добрі - м'які іграшки дуже подобаються дітям і навіть багатьом дорослим. Їх дарують на дні народження, ними прикрашають кімнату, та й просто - їх дуже люблять.
А коли ж вперше з'явилися м'які іграшки. Про це нам підготували повідомлення Першина Марія і Козяр Ксенія.
Історія м'якої іграшки почалася в 70-і роки 19 століття в Німеччині. Багато жіночих журналів у той час почали друкувати викрійки та поради щодо власноручного виготовлення м'яких іграшок. У 1879 р. мешканка німецького міста Гінген Маргарет Штайфф, з дитинства прикута до інвалідного візка, пошила кілька кумедних іграшок у вигляді звірів в якості подарунка для своїх племінників на Різдво. Іграшки страшенно сподобалися сусідам, і незабаром у Маргарет Штайфф вже було багато замовлень на виготовлення іграшок. Батько молодої рукодільниці відкрив невелику майстерню, в якій Маргарет та її сестри виготовляли м'які іграшки. Вже через кілька років майстерня перетворилася на фабрику іграшок «Steiff».
Саме там в кінці 20-го століття "народилася" іграшка, яка згодом стала улюбленою у багатьох країнах світу. Це плюшевий ведмедик. Звичайно, ведмедів робили і раніше, але художник Ріхард Штайфф, один з племінників Mаргарет, придумав поєднати конструкцію м'якої іграшки та ляльки. У ведмежати, виготовленого за його ескізами, передні і задні лапи рухалися на шарнірах.
Зараз, в 21-му столітті м'яка іграшка залишається популярною як один з найяскравіших спогадів про дитинство. Сучасні м'які іграшки багато чому навчилися: вони вже і співають, і розмовляють, і танцюють. У Японії давно розроблені м'які іграшки, які повністю імітують домашнього улюбленця: кошеня чи цуценя. Але не це головне. Найважливіше - це та доброта і ніжність, яку дарує кожній дитині м'яка іграшка, і пам'ять про яку залишається на все життя.
- Призначення іграшки. Сайд 2.
Учитель. Основне призначення іграшки – бути забавкою для дитини, одночасно розвивати її інтелект та привчати до певних практичних дій.
Сучасні іграшки мають різне призначення:
- Розвивальні іграшки для дітей (різноманітні машинки, ляльки, лялькові меблі та посуд,
іграшкові побутові прилади; набори іграшкових інструментів, електронні іграшки);
- Декоративні іграшки для прикрашання житла (глиняні, фарфорові, металеві статуетки,
ляльки в оригінальному чи народному одязі, копії машин, літаків, кораблів, великі яскраві та пухнасті м’які іграшки, тощо);
- Колекційні іграшки (будь-які іграшки, що мають свою історію або виготовленів
обмеженій кількості для колекцій, часто з дорогих матеріалів, відомими особами);
- Народні іграшки (ляльки, маленькі предмети побуту, зображення тварин і птахів,
виготовлені з природних підручних матеріалів, своєрідні для кожної народності);
- Ритуальні іграшки (обереги — фігурки коней чи птахів, ляльки-берегині);
- Ляльки для театральних вистав (пальчиковий театр, ляльки рукавички, ляльки-маріонетки тощо);
- Іграшки-сувеніри.
- Види м’яких іграшок. Слайд 3.
Авторська іграшка сьогодні надзвичайно популярна. Матусі виготовляють безпечні, екологічні м’які іграшки своїм діткам, умільці — неповторні подарунки друзям, для декого це стає професією.
Пошиття іграшок дає можливість втілити свої творчі ідеї у вироби, отримати задоволення від роботи та підвищити власну самооцінку — «я це вмію».
М’які іграшки поділяються на плоскі і об’ємні.
Плоска іграшка складається з двох однакових деталей – на одній деталі вишиваємо очі, ротик і носик, другу називаємо спинкою і пришиваємо хвостик.
Об’ємна м’яка іграшка більш складна у виконанні, бо складається з багатьох об’ємних частин; але така іграшка більш точно відтворює фігуру людини чи тварини, частини тіла іграшки можуть бути рухомими. Об’ємну іграшку можна розглядати з усіх сторін.
Також м’які іграшки можна виготовити з помпонів (це бубони, зроблені з ниток).
- Матеріали для виготовлення м’якої іграшки. Слайд 4.
Шиття м′якої іграшки – це дуже захоплююче, цікаве заняття, яке може стати для когось із вас хоббі. Варто лише одного разу спробувати.
З чого ж можна виготовити м’яку іграшку? І які матеріали знадобляться?
Основні матеріали для деталей іграшки
- Штучне хутро
- Різноманітні тканини – із натуральних і хімічних волокон, бажано, щоб зрізи тканини не сильно обсипалися.
- Фетр – матеріал, який не обсипається і зрізи можна обробляти декоративними швами з лицьової сторони.
- Шкіра - біла, чорна та кольорова, натуральна та штучна, згодяться й рукавички, і місцями потертий широкий пояс, й уцілілі шматочки старої сумки, тощо.
- Для пошиття м′якої іграшки можна використовувати навіть шкарпетки.
Оздоблювальні матеріали. Слайд 5.
- Відрізки різноманітних стрічок, мережива, тасьми, резинки тощо
- Фурнітура – різні ґудзики та намистини.
- Нитки вишивальні та для в’язання
З′єднувальні матеріали. Слайд 6.
- Нитки швейні – міцні, різних кольорів (щоб добирати під колір тканини)
- Клей
Наповнювач.
- Синтепон, паролон. Можна брати інші об′ємні матеріали – вату, обрізки тканини.
Обираючи матеріал для конкретної іграшки, потрібно визначити вимоги до виробу та обрати матеріали з відповідними властивостями. Але будь-яка іграшка повинна бути міцною, екологічно чистою, легко пратися, а також вона повинна бути естетичною і недорогою у виготовленні.
5.Шви, які використовують для шиття м’якої іграшки
Для шиття м’якої іграшки використовують кілька видів уже відомих вам ручних швів. І для того, щоб їх пригадати, я пропоную зіграти в гру «Я це знаю». У мене я чарівна скринька, у якій містяться зразки різних швів. Ви на картках будете читати запитання і шукатимете у скриньці зразки відповідних швів.
- Який шов застосовують для змотування деталей, перед зшиванням (шов «уперед голку»)
- Шов, який може бути використаний як декоративний, що скріплює іграшку із зовнішнього боку виробу, якщо тканина не сипка? (петельний шов)
- Який шов застосовують для зшивання виробу із внутрішнього боку виробу для сипких тканин? (петельний шов)
- Шов, що застосовують для зшивання внутрішніх контурів деталей. Він нічим не гірший за машинну строчку. Злицьового боку він і виглядає, як машинна строчка? (шов «назад голку»)
Після гри включити правильні відповіді Слайд 7.
VI. Осмислення учнями вивченого матеріалу.
Сьогодні на уроці звучали нові для вас терміни, це хутро, синтепон і набивання. Ми раніше ніколи в своїй роботі їх не застосовували, отже: Слайд 8.
Хутро-ворсистий матеріал, що використовують для пошиття іграшок-звірів.
Синтепон – наповнювач м’якої іграшки.
Набивання – процес наповнення іграшки, у якому використовують синтепон, паралон, вату або об’ємні шматочки тканини.
У вас на столах лежать міні конспекти з цими термінами, і щоб не витрачати, ми їх вклеїмо у зошити.
Фізкультхвилинка.
А зараз трошечки відпочинемо. (Включити відео)
VII. Формування умінь і навичок учнів.
Практична робота
- Правила ТБ.
Переходимо до практичної роботи. Перед початком роботи згадаємо правила техніки безпеки. І знову нам стане у пригоді наша чарівна скринька з запитаннями.
- Як мають виглядати якісні голки та шпильки? (Гострі, рівні,
неіржаві)
- Де можна зберігати голки та шпильки? (У гольниці, подушечці
для голок, на магніті; категорично заборонено — вколювати в одяг)
- Як правильно зберігати ножиці під час роботи? (Із зімкнутими
лезами, кільцями до себе, на відстані від краю стола, щоб випадково не впали)
- Як правильно передавати ножиці? Продемонструйте. (Кільцями
вперед, тримаючи пальцями за зімкнуті леза)
- Як відміряти оптимальну довжину нитки для ручного шиття?
Продемонструйте. (Тримаючи двома пальцями за кінчик, обвести нитку кругом ліктя знову до пальців)
- Вступний інструктаж.
Як зазначено в темі уроку, виготовляти ми будемо м′яку іграшку-сувенір «Сніговичок». Знімаємо загадкову хустинку, і ось вона, м′яка іграшка, яку ми будемо виготовляти. Ставимо на нашу галявину. Але мабуть йому самотньо одному на галявинці. Гадаю, що наприкінці уроку, у нього з′являться друзі.
Отже для того, щоб пошити іграшку, нам знадобиться: Слайд 9.
- Шкарпетки – 2 шт, 1-білого кольору, 2-будь-якого іншого кольору, за бажанням.
- Синтепон
- Швейні нитки білого кольору.
- Нитки для вишивання – червоного кольору
- Блакитні намистини – 2 шт. для очей
- Ватна паличка для носика
- Різні оздоблювальні матеріали, в даному випадку – це стрічка, намистинки та атласний бантик для прикраси.
- Картон
- Ножиці
- Клей.
У вас на столах лежать інструкційні картки: 1-види швів, 2-технологічна послідовність виготовлення іграшки. Ними ми будемо користуватись протягом уроку, кожен етап практичної роботи я буду пояснювати і демонструвати.
Технологічна послідовність виготовлення виробу. Слайд 10.
- Взяти шкарпетку білого кольору, відрізати біля п’ятки.
- Покласти на дно шкарпетки картонну заготовку.
Перерва
Повторення правил ТБ.
На екрані будуть з′являтися картинки з правилами ТБ, на них будуть зображено або виконання правил ТБ, або їх порушення. Якщо картинка правильна ви піднімаєте вгору синю картку, якщо неправильна червону.
Слайд 11 По щелчку змінювати картинки
Продовження роботи над іграшкою Повернутися до 10 слайду
- Набити іграшку синтепоном, зверху зшити швом «уперед голка», в кінці стягнути і закріпити нитку.
- Формуємо голову. Трохи вище половини, стягнути ниткою, міцно зв’язати. Основа сніговичка готова.
- Взяти кольорову шкарпетку: для шубки відрізати верхню частину шкарпетки, для шапочки – нижню.
- Одягти шубку на основу, резинкою вниз, зріз біля шиї підігнуту на зворотній бік.
- Взяти іншу частину шкарпетки. В носочну частину шкарпетки покласти невелику кількість синтепону, сформувати бубон, зв’язати стрічкою.
- Одягти шапочку, підігнувши зріз на зворотній бік.
- Приклеїти очі, вставити носик.
- Вишити рот швом «назад голка».
Фізкультхвилинка (Включити відео)
Повернутися до 10 слайду
- Оздобити виріб намистинами та стрічками.
- Виконання практичної роботи учнями й поточний інструктаж
вчителя
У ході виконання практичної роботи вчитель:
- звертає увагу учнів на організацію робочого місця;
- контролює дотримання учнями технології виконання швів;
- стежить за дотриманням правил безпечної праці та санітарно
гігієнічних вимог;
- звертає увагу учнів на критерії якості виконання роботи.
- Заключний інструктаж
Підсумки практичної роботи, демонстрування кращих робіт,
аналіз недоліків і визначення шляхів їх усунення, оцінювання результатів практичної роботи. Оцінювання учнів, мотивація оцінок:
VIII. Рефлексія. Інтерактивна гра «Куб» (учні кидають куб, на сторонах якого написані запитання, відповідають на нього і перекидають іншому)
- Сьогодні я на уроці дізнався…
- Я на уроці навчився…
- Я на уроці намагався…
- Найбільші труднощі я відчув…
- Найбільший мій успіх…
IX. Підсумок уроку.
На нашу любов до милих і кумедних речей, зроблених власноруч, не може вплинути ніяка мода. Адже такі речі завжди будуть неповторними, оригінальними, нестимуть позитивну енергетику і радуватимуть ваших близьких.
Психологічна діагностика емоційного стану учнів наприкінці уроку.
А зараз ми повернемося до нашого деревця, і порівняємо свій настрій з початком уроку. Виберіть сніжинку, того кольору, який асоціюється з вашим настроєм зараз. А тепер давайте порівняємо дерева. Друге дерево вийшло більш веселим. Отже, наш урок був успішним.
червоний – піднесеність;
оранжевий – радість;
жовтий – приємність;
зелений – спокій;
синій – сум;
чорний – незадоволення;
білий – складно визначитись.
Х. Домашнє завдання.
Підготувати інформацію з теми «Іграшки з помпонів», принести робочу шкатулку, нитки для в’язання, картон.
Прибирання робочого місця.
ДОДАТОК №1
Інструкційна картка №1
Шви, які використовують для шиття м’якої іграшки
- Шов «уперед голка»

- Шов «назад голка»
- Петельний шов
ДОДАТОК №2
Інструкційна картка №2
Технологічна послідовність виготовлення виробу.
- Взяти шкарпетку білого кольору, відрізати біля п’ятки.
- Покласти на дно шкарпетки картонну заготовку.
- Набити іграшку синтепоном, зверху зшити швом «уперед голка», в кінці стягнути і закріпити нитку.
- Формуємо голову. Трохи вище половини, стягнути ниткою, міцно зв’язати. Основа сніговичка готова.
- Взяти кольорову шкарпетку: для шубки відрізати верхню частину шкарпетки, для шапочки – нижню.
- Одягти шубку на основу, резинкою вниз, зріз біля шиї підігнуту на зворотній бік.
- Взяти іншу частину шкарпетки. В носочну частину шкарпетки покласти невелику кількість синтепону, сформувати бубон, зв’язати стрічкою.
- Одягти шапочку, підігнувши зріз на зворотній бік.
- Приклеїти очі, вставити носик(половинка вушної палички, пофарбована оранжевим фломастером).
- Вишити рот швом «назад голка».
- Оздобити виріб намистинами та стрічками.
|